Цвіль: прийшов, побачив, переміг

Думаєте, цвіль зустрічається тільки в старих, погано відремонтованих квартирах? На жаль, з нею часто доводиться стикатися навіть мешканцям житла в нових, недавно побудованих будинках, а іноді неапетитні бурі, чорні і зелені плями виникають якраз після заміни вікон або косметичного ремонту.

Цвіль хороша в сирі, але ніяк не в житловому будинку!

Так що ж робити, щоб раз і назавжди позбутися від небажаних «гостей»?

Чи дійсно цвіль настільки небезпечна?

А може, і не треба боротися? Адже, крім естетичних, цвіль начебто не заподіює ніяких незручностей.

На жаль, це далеко не так. Пліснява, розвиваючись на поверхні деревини, поступово її руйнують. Фактично, цвіль вживає матеріал, на якому оселилася, в їжу, виділяючи ферменти і потім всмоктуючи розм’якшений субстрат. Її вплив, хоча і здається повільним, насправді надзвичайно руйнівний. А ще вона настільки швидко поширюється, що колись будинку, захоплені цвіллю, спалювали.

Крім того, спори цвілі, викинуті дозрілої грибницею, дуже токсичні. Потрапляючи в організм людини, вони можуть викликати отруєння, зниження імунітету, астму, хвороби шкіри, захворювання суглобів і навіть рак. А постійними супутниками проживають в зараженій цвіллю квартирі людей стають застуди та алергії.

Причини появи цвілі

Якщо у вашому будинку є хоча б один фактор із зазначених нижче, це означає, що ви – в зоні ризику, адже цвіль може проявитися в будь-який момент.

Отже, слід бути особливо обережним, якщо:

  • постійна температура в приміщенні близько + 20̊С або вище;
  • вологість не опускається нижче 90% протягом кількох годин;
  • погана гідроізоляція (на стіну потрапляють краплі дощу, будівництво велося в дощову погоду);
  • в приміщенні порушилася циркуляція повітря, немає достатньої конвекції повітряних потоків (особливо актуально, якщо ви недавно поставили металопластикові вікна);
  • в кімнаті знаходиться постійно відкритий джерело води (наприклад, акваріум) або багато горщиків з квітами;
  • кімната погано освітлена (вікна виходять на північну сторону) або перебуває на першому поверсі багатоповерхового будинку.

Сирість – ось одна з головних причин появи цвілі
Таким чином, основні причини розвитку цвілі – це вогкість, погана вентиляція і недостатня освітленість приміщення. Ви можете боротися з зовнішніми проявами, але якщо не усунути першопричину – утеплити стіни квартири, то це буде сізіфова праця.

Місія: знищити

Але як боротися з уже наявною цвіллю? В основному всі існуючі способи можна розділити на механічні та хімічні, а також їх поєднання.

До механічних належить змивання цвілі і очищення ураженої поверхні за допомогою губки, щітки, наждаку або скребка. Недоліки цього способу – в тому, що сильно постраждає поверхню, яку ви чистите, адже для гарантії результату доведеться видаляти не тільки власне плями, але і зачищати штукатурку або інше покриття хоча б на 5 мм в глибину.

Якщо ви виберете цей спосіб боротьби, ремонт неминучий

Хімічні – це використання їдких, токсичних або мають антисептичну дію сполук, що знищують колонії цвілі. Існують спеціально призначені для цього розчини, що продаються в господарських магазинах («Profline», «Dali», «Фонгіфлюід»). Деякі можна наносити для профілактики, як, наприклад, «AllerMold».

Є також народні способи боротьби з цвіллю. Наприклад, обробка стін мідним купоросом, нашатирним спиртом, концентрованим мильним розчином або содою і оцтом (розсипається сода, а потім наноситься оцет). Іноді запліснявілі поверхні оббризкують також звичайним відбілювачем. Але, як правило, ефективність цих процедур значно нижче.
Крім того, якщо поразка стіни або стелі цвіллю досить сильне, все одно доведеться видаляти шпалери або інше покриття, а в особливо запущених випадках – зривати все аж до цементу. Іноді доводиться навіть просушувати цемент за допомогою паяльної лампи або будівельного фена.

І пам’ятайте, що всі кошти, описані вище, дуже отруйні, а значить, не можна працювати з ними без захисту!

Потрапляючи на шкіру, в дихальні шляхи або очі, хімічні засоби можуть викликати роздратування, опіки і сліпоту!
Комбінація цих методів застосовується, якщо вогнище цвілі дуже великий або їх кілька, а також в разі, коли неможливо боротися з вогкістю і поганою вентиляцією іншими способами.

Попередити легше, ніж лікувати

Отже, ще раз повторюємо: не допустити появи цвілі – набагато легше і вигідніше, ніж потім боротися з нею! Іноді бажання отримати вигоду призводить до того, що при будівництві будинку економлять на опаленні, гідроізоляції або використовують дешеві неякісні матеріали. На жаль, це найчастіше призводить саме до таких наслідків.

Тому краще витратитися один раз – утеплюючи, встановлюючи вікна і вентиляцію – чим пізніше постійно видаляти або ховати плями цвілі!

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (48 оценок, среднее: 4,69 из 5)